9 czerwca

Dyrektor

Wycieczka do Skansenu na Jędrzejówce w Laskowej

W czwartek 9 czerwca dzieci z naszego przedszkola pod opieką swoich pań wybrały się na całodniową wycieczkę do Laskowej, gdzie znajduje się prywatne muzeum – skansen Na Jędrzejówce. Celem wycieczki, oprócz dobrej zabawy, było ukazanie warunków życia na wsi w dawnych czasach, czynności gospodarskich, upraw polowych oraz tradycyjnych rzemiosł. Dzieci z zainteresowaniem oglądały stare wyposażenie domów. Przedszkolaki miały niecodzienną okazję, aby „zobaczyć” jak wyglądał kiedyś świat, pozbawiony wielu udogodnień, z którymi dzisiaj dzieci obcują już od najmłodszych lat i które wydają się i dzieciom i dorosłym, że istnieją „od zawsze”. Uczestniczyły też w warsztatach kulinarnych wyrabiając samodzielnie masło oraz ciasto z mąki, soli i wody, z którego – po wyrośnięciu – uformowały podpłomyki. Po upieczeniu na rozgrzanym tradycyjnym piecu chlebowym wszystkie dzieci, przy wielkim stole degustowały własnoręcznie wykonane wypieki, posmarowane przepysznym masełkiem. To była prawdziwa uczta!!! Przedszkolaki miały też możliwość, aby pojeździć na kucyku, nakarmić zwierzęta czy też poprostu pobawić się na placu zabaw. Bogatsi o nową wiedzę, pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola przywożąc ze sobą kwiatowe mydełka.